Bieszczady – góry na samotny urlop

Popularnym miejscem odbywania samotnych wycieczek górskich są Bieszczady. Najwyższe partie Bieszczadów niezmiernie cieszą się popularnością podczas wędrówek pieszych, a coraz częściej wybierane są do podróży na grzbiecie konia. Noclegi jakie oferują Bieszczady w takich miejscowościach jak: Wetlina, Cisna, Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne stanowią punkty wypadowe na szlaki turystyczne. Coraz większą popularnością wśród turystów przy wyborze bazy noclegowej Bieszczad cieszą się gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane na terenie maleńkich wiosek położonych wśród połonin, w sąsiedztwie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Bieszczady to znakomite warunki do kontaktu z przyrodą, gdzie pośród malowniczych ścieżek ukryte są krajobrazy drewnianych cerkwi. Podkarpacie i ten rejon Bieszczad to ciągle żywa historia budownictwa zabytkowego, sakralnego. Wystarczy wybrać się do Smolnika, by np. zobaczyć drewnianą cerkiew z końca XVIII wieku, która zachwyca nie tylko detalami, ale położeniem niemal na końcu świata. Budownictwo drewniane na terenie Bieszczad to przede wszystkim atrakcja jedyna i największa w Europie: Skansen w Sanoku – Muzeum Budownictwa Ludowego. Atrakcją polecaną i wpisaną w kalendarz corocznych wydarzeń jest tzw. kursująca ciuchcia bieszczadzka. Przejazd kolejką dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, ale pamiętać należy, że kolejka kursuje w okresie letnim.

Przebywając w Bieszczadach warto zobaczyć jeszcze dwa urokliwe miasteczka: Kalwarię Pacławską, gdzie znajduje się miejsce pątnicze i klasztor, a także Zagórz ze słynnymi ruinami klasztoru karmelitów. Ten XVIII wieczny klasztor dziś w ruinie, dawniej stanowił miejsce przeznaczone dla księży nieprzestrzegających reguł kościelnych – był miejscem odosobnienia. W zakolu rzeki Oławy na wzniesieniu otoczonym murem skrywana jest tajemnica dziejów historii, którą koniecznie trzeba zobaczyć i poznać przebywając w Bieszczadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>