Co powinniśmy wiedzieć o historii i atrakcjach w Rowach?

Rowy leżą w województwie pomorskim w gminie Ustka i są znaną nadmorską wioską letniskową. Znajdują się one na Wybrzeżu Słowińskim, na zachód od jeziora Gardno u ujścia rzeki Łupawy. Tereny, na których jest położona miejscowość należały do Polski od czasów Mieszka I aż do XIII wieku. Należały one do biskupstwa w Kołobrzegu, które w roku 1000 założył Bolesław Chrobry.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1282, ale znaleziono dowody na to, że wieś zamieszkiwana była już wcześniej. W XIV wieku powstał tu pierwszy kościół. Do 1799 roku wygłaszano w nim kazania w języku słowiańskim. Nazwę „Rowy” ustanowiono urzędowo w 1947 roku. Kiedyś była to osada rybacka, obecnie jest to wioska turystyczno-letniskowa, bardzo chętnie wybierana przez urlopowiczów. Istnieje tu bogata i różnorodna baza noclegowa. Liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe oraz prywatne kwatery zapewniają odpowiednie noclegi.

Rowy położone są między Łebą a Ustką wśród lasów sosnowych i posiadają oczywiście bezpośredni dostęp do morza. Wyznaczono tu dwa letnie kąpieliska: Rowy Wschód i Rowy Zachód. Znajduje się tu również niewielki port rybacki, w którym możemy z bliska się przyjrzeć trudnej i niebezpiecznej pracy rybaków. Na zachód od Rowów podziwiać możemy zaś typowe nadmorskie widoki, w tym wspaniałe wybrzeże klifowe. Na wschód zaś znajdują się ruchome wydmy należące do terenów Słowińskiego Parku Narodowego. Zachodnia część Rowów objęta została obszarem chronionym „Pas Pobrzeża na wschód od Ustki”.

W miejscowości znajdziemy oczywiście także ciekawe zabytki. Jednym z nich jest neoromański kościół pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła. Zbudowano go z granitowego kamienia w latach 1844-1849. Jest on wpisany oficjalnie do rejestru konserwatorskiego. Zobaczymy tu także dawne wzgórze cmentarne, które pełniło swoją funkcję do lat 50. XX wieku. Cmentarz został zlikwidowany po powojennych zmianach. Do tej pory istnieją jednak nieliczne pozostałości po nim. Byli tu chowani także polegli marynarze ze statków, które rozbiły się w okolicy Rowów i Dębiny. Według tutejszej kroniki kościelnej byli to Szwedzi, Holendrzy, Francuzi, a nawet Arabowie. W Rowach zobaczymy także pozostałości gródka, na którym w średniowieczu znajdowała się rezydencja typu motte. Była to wieża otoczona wałem i fosą. Wspomniany Gródek znajduje się nad jeziorem Gardno. Oczywiście, będąc tu powinniśmy nie tylko zwiedzać, ale także odpocząć na plaży.

Jedna myśl na temat “Co powinniśmy wiedzieć o historii i atrakcjach w Rowach?”

  1. Ja cenię wypoczynek w Rowach za możliwość spacerowanie po sosnowych lasach, ten zapach morskiej bryzy połączony z aromatem sosen to dla mnie najlepszy sposób na relaks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>