Czas poznać uroki Krzyżowej

Krzyżowa to malownicza wieś, którą wyróżnia bezkres przestrzeni wypełnionej naturą i sielankowymi widokami. Wieś powstała najprawdopodobniej w XIII wieku, podlegała pod Księstwo Świdnicko – Jaworskie. Pierwsze nazwy osady mogą kojarzyć się z krzyżem, ale w rzeczy samej udokumentowane zostało, że chodziło o to, że była wsią graniczną – stąd nazwy Krzyzovo, Crissovo i Crisova. Infrastruktura kwaterunkowa w Krzyżowej (sprawdź – baza meteor) jest znakomitą propozycją dla ludzi spragnionych wypoczynku w cichej wsi, która może być bardzo ciekawą bazą wypadową do zwiedzania bliższej lub dalszej okolicy.

1 sierpnia 1867 za cenę 240 000 talarów wieś nabył baron (w późniejszym okresie hrabia) Helmut Karl Bernhard von Moltke, znany jako pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a także Armii Cesarstwa Niemieckiego, twórca nowoczesnej operacji wojskowej. W latach 1868 – 69 baron Helmut Karl Bernhard von Moltke zlecił przebudowę barokowego pałacu – obecny jego wizerunek to dzieło z projektu Gödekinga, modyfikowany następnie w latach 1891-1900. Budynek jest częścią kompleksu pałacowego, w którego skład wchodzi także park ze starodrzewiem i folwark.

W 1940 roku z inicjatywy hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke i Petera Yorka von Wartenburga w Krzyżowej powstała grupa niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, nazywana przez Gestapo „Krąg z Krzyżowej”. Myślą przewodnią Grupy była klęska Adolfa Hitlera i budowa nowego ładu społeczno – państwowego w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej. Część ugrupowania szukała kontaktu z organizacjami planującymi zamach na Adolfa Hitlera (w szczególności chodziło o Operację Walkirię z 1944 roku. Helmut James von Moltke od zawsze pomagał Żydom i – z przyczyn natury politycznej odrzucił wiele możliwości robienia kariery w środowisku prawniczym, w którym działał z uwagi na swoje wykształcenie. Gestapo nie było w stanie udowodnić mu antyhitlerowskiej działalności – ostatecznie hrabia został skazany na śmierć w 1944 roku za próbę stworzenia demokratycznych Niemiec po zakończeniu wojny. Pamieć o organizacji stworzonej przez hrabiego przetrwała – od 2009 roku popularyzacją dziedzictwa „Kręgu z Krzyżowej” zajmuje się Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, w której członkiem honorowym była żona hrabiego, Freya von Moltke.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>