Kąty Rybackie i ochrona przyrody

Jeśli ktoś jest prawdziwym zwolennikiem tego, by rzeczywiście wypoczywać w otoczeniu nienaruszonej przyrody, to koniecznie powinien zarezerwować noclegi w Kątach Rybackich. Rzeczywiście właśnie tutaj można znaleźć szereg zakątków, w których działalność człowieka została ograniczona do minimum. Największą zaletą jest również to, iż tutejsza baza noclegowa zajmuje się bardzo dużym propagowaniem ochrony przyrody na Mierzei Wiślanej, jak i również w pobliskiej okolicy.

Na terenie Kątów Rybackich mamy do czynienia bezpośrednio z rezerwatem ornitologicznym „Kąty Rybackie”. Właśnie tutaj pod ochroną znajduje się kormoran czarny, jak i również czapla siwa. Co ciekawe w latach czterdziestych XX wieku populacja kormorana spadła do niebezpiecznie niskiej liczby. Przyczyną tego spadku było przede wszystkim wybijanie tego gatunku ptaków. Kormorany czarne przez wielu rybaków uznawane były za szkodniki, które psuły rezultaty ich połowów. Takie wybijanie kormorana przyczyniło się do tego, że gatunek znalazł się niemalże na wymarciu. Na szczęście szybko znalazł się on pod ochroną, dzięki czemu obecnie na Mierzei Wiślanej znajduje się ponad sto par tego gatunku ptaka.

Nie jest to oczywiście jedyny rezerwat znajdujący się w całej okolicy. Ponieważ warto wspomnieć również o rezerwacie leśnym „Buki Mierzei Wiślanej”. Mianowicie to właśnie tutaj znajdują się nieliczne okazy buka, który liczy sobie nawet 200 lat. Niestety do dzisiejszych czasów buczyna nie miała okazji dotrwać. Znowu na zniszczenie naturalnego kompleksu miał wpływ człowiek. Lasy zatem uzupełniano sosną zwyczajną, która nie tylko rośnie dość szybko, ale jednocześnie okazała się być doskonałą ochroną, stabilizującą występujące w tym obszarze wydmy.

Niezwykle malowniczym rezerwatem jest Mewia Łacha, który znajduje się w otulinie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Co ciekawe znajduje się na terenie stożka ujściowego Wisły. Był to przekop wykonany przez człowieka pod koniec XIX wieku. Dzięki niemu miały ustąpić liczne powodzie w tym miejscu. Jednak to nie są jedyne korzyści, jakie wypłynęły z tej przebudowy terenu. Mianowicie w okolicy zaczęły pojawiać się gatunki ptaków, takie jak mewy, rybitwy czy też sieweczka mongolska, a także świstunka grubodzioba. Zatem to miejsce jest istnym rajem dla ornitologów, a także innych osób pasjonujących się podpatrywaniem ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>