Kościół w Śmiechowie – wycieczka do Sarbinowa

Przed osobami, które mają wybrać miejsce na urlop nad Bałtykiem – niełatwa decyzja. Każda z nadmorskich miejscowości kusi złocistymi plażami, smacznymi rybkami prosto z morza, szeroką ofertą noclegową i gościnnym przyjęciem. Dlatego przed podjęciem decyzji, należy zastanowić się, czego od miejscowości, w której chcemy spędzić urlop, oczekujemy. Jeśli podczas wypoczynku ważne są dla nas atrakcje dostępne tylko w dużych miastach, liczne muzea, placówki kulturalne, czy też nocne życie, powinniśmy się zdecydować na wczasy w Trójmieście, Sopocie lub Kołobrzegu. Jeśli natomiast bardziej przekonuje nas wypoczynek w kameralnej atmosferze, z dala od zgiełku, powinniśmy wybrać jedną z licznych nadmorskich wiosek. Z pewnością godne polecenia, dla osób szukających na urlopie spokoju, są wczasy w Sarbinowie (Sarbinowo propozycje noclegów).

Sarbinowo to niewielka wioska, o typowo letniskowym charakterze. Oferuje ona przyjezdnym przede wszystkim piękne krajobrazy, kąpiele morskie i plażowanie. Ale nawet tutaj, znajdzie się coś dla wielbicieli pięknej architektury. Otóż już zaledwie 11 km od Sarbinowa, w miejscowości Śmiechów, znajduje się zabytkowy kościół wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski jest bardzo malowniczo zlokalizowany na niewielkim wzgórzu. Jest to budowla kamienno-ceglana, wybudowana w stylu gotycko-romańskim. Mimo że świątynie była kilkukrotnie przebudowywana (na przełomie wieku XVII i XVIII oraz w XIX wieku), nadal jest doskonałym reprezentantem minimalizmu stosowanego w stylu romańskim – jest to bowiem budowla ciężka, z małymi oknami, o charakterystycznej bryle. W jego wnętrzu uwagę przykuwa polichromowany strop z roku 1691.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kościół ten jest najstarszym kościołem na tym terenie. Starszym nawet od katedry w Koszalinie (wybudowanej na początku XIV wieku). Dlatego też będą na wczasach w Sarbinowie, warto wybrać się do Śmiechowa, aby obejrzeć, ten trochę niedoceniany zabytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>