O letnim wypoczynku w Białogórze

Białogóra [https://pl-pl.facebook.com/bialogora/] jest bardzo małą osadą letniskową, położoną na wybrzeżu pomiędzy topowymi miejscowościami wypoczynkowymi, Władysławowem a Łebą. Wieś ma to szczęście, że jakimś cudem nie przekwalifikowała się w modny kurort – może i dla jej mieszkańców byłoby to korzystne, ale z pewnością byłaby to ogromna strata dla poszukiwaczy nadbałtyckich oaz spokoju. Otaczające wieś lasy sosnowe i ich olejki eteryczne znakomicie wpływają na układ oddechowy ludzi z wielkich miast. Sama Białogóra graniczy z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym, a także styka się z Rezerwatem Przyrody Białogóra, w którym można zobaczyć żurawie. Rezerwat ten chroni fragmenty lasów bagiennych, a także dziesiątki gatunków unikatowych roślin.

Krzyżacy odnotowali istnienie wsi w 1414 roku – występowała ona wtedy pod nazwą Weissenberg (Biała Góra). Przez stulecia osada nosiła różne nazwy, między innymi takie jak Białagóra, Biała Góra, Wittenberg. Obecna nazwa została przyjęta w 1947 roku – pochodzi ona od wydmy, która znajduje się w pobliżu wsi. Ciekawostką historyczną jest fakt, że w 1627 roku nieopodal wsi toczyła się zaciekła bitwa morska pomiędzy okrętami Zygmunta III Wazy a szwedzką flotą. Ten rok to bitwa o Inflanty, przy czym jej główny obszar walk to Oliwa. Zygmunt III Waza, „(…) z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wenedów (…)” nie miał natury wojownika czy polityka – w głębi duszy pozostawał artystą, skorym do kolekcjonowania dzieł sztuki namalowanych przez weneckich i flamandzkich mistrzów. Był do tego stopnia człowiekiem wrażliwym, że rok po śmierci swojej żony zapadł poważnie na zdrowiu i sam dokończył żywota.

Zdecydowanie największą atrakcją wsi jest jej plaża. Na niej funkcjonuje Beach Club w stylu hawajskim, co w połączeniu z białymi piaskami i piękną pogodą daje wrażenie relaksowania się na egzotycznej plaży. Lokalna baza noclegowa potwierdza, że nawet w szczycie sezonu nie ma tłoku. Noclegi w Białogórze to wypoczynek bardzo kameralny, co czyni wieś atrakcyjną dla amatorów ciszy i spokoju. Warto jedynie pamiętać, by pilnować się zasad dokonywania rezerwacji i wpłacić zadatek, który gwarantuje udany pobyt w ustalonym terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>