Ścieżkami edukacyjnymi przez Krynicę Zdrój

Aby poznać walory przyrodnicze Krynicy niezwykle kuszące będą tutejsze ścieżki edukacyjne. Jest ich aż sześć. 

Najbardziej popularna jest ścieżka o nazwie „Na stoku Jaworzyny Krynickiej”, która ukazuje najciekawsze miejsca tego terenu. Trasa wiedzie prze cztery kilometry wzniesieniami, polami, łąkami. Na tej trasie jest aż czternaście przystanków tematycznych, z których dowiadujemy się o różnych ciekawostkach danego odcinka, między innymi charakterystyki położenia, specyfiki drzewostanu, chronionych roślin, zwierząt. Pierwszy przystanek znajdziemy na szczycie Jaworzyny a każdy kolejny prowadzi nas ku dołowi, stąd można także skorzystać z uroków kolejki gondolowej.

Inną trasą wartą odwiedzenia Jest ścieżka „Na Górze Parkowej” , która obejmuje jedenaście tablic edukacyjnych. Przez całą drogę odwiedzić można wiele miejsc, między innymi: zakątek Kraszewskiego, czapli, łabędzi i szczytowy staw, ciemny las, stary kamieniołom, pijalnię Jana, a także kaplicę przemienienia.

W obszarze Krynicy bardzo ciekawa i dość nietypowa jest ścieżka przyrodnicza „Śladem pracy Leśnika”, o długości 5,5 kilometra. Jest ona przeznaczona dla osób, które chcą poznać specyfikę i efekty pracy leśnika. Jest wytyczona na terenie nadleśnictwa Kopciowa. Trasa swój początek ma przy izbie leśnej, gdzie zorganizowane są różne lekcje tematyczne. Na tej ścieżce można poznać fazy rozwoju drzewostanu oraz to czym konkretnie zajmuje się leśnik, a także dowiedzieć się na czym polega jego współpraca z naukowcami. Atrakcyjna wydaje się być trasa poświęcona wysiewaniu roślin i hodowli drzew, a także ich pielęgnacji i ochronie. Dowiemy się również jakie zagrożenia czyhają rozrastający się las oraz co zrobić aby ich uniknąć. Miejsce to jest otoczone ścisłą współpracą z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

Osoby wybierające się poznać te tereny zwykle korzystają z miejscowej bazy noclegowej. Wybierając odpowiednie dla siebie noclegi w Krynicy Zdrój {meteor-turystyka.pl > noclegi Krynica Zdrój} mają pewność odpoczynku i regeneracji. Spacerując po tutejszych lasach, polanach i akwenach można wejść w bezpośredni kontakt z fauną i florą tego terenu. Ścieżki zostały wyposażone w symbole oraz tabliczki kierunkowe, a także tablice informacyjne, które opisują co widać na danym obszarze, jakie rośliny i zwierzęta możemy tam spotkać.

Okolice Krynicy Zdrój także obfitują w liczne ścieki przyrodniczo-dydaktyczne. Jest tutaj ścieżka ornitologiczna w Żegiestowie, na której mamy możliwość poznać różne rodzaje ptaków i dowiedzieć się o ich specyfice a także codziennym i sezonowym funkcjonowaniu. Jest również ścieżka „Na Rykowisku” oraz „Las lipowy Obrożyska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>