Z Ustronia na Wielką Czantorię!

Jeśli właśnie jesteście w Ustroniu i zamierzacie wybrać się na górską wyprawę to świetnie się składa! Przeczytajcie o kilku ważnych informacjach, które mogą Wam się przydać podczas wędrówki. Dziś wybieramy się na… Wielką Czantorię. A wyruszamy oczywiście z Ustronia. Przed wyruszeniem w trasę, zanim wyjedziecie z domu, warto się do wędrówki dobrze przygotować. Po pierwsze, przeczytajcie jak najwięcej informacji na temat Wielkiej Czantorii. Po lekturze tego artykułu, warto poczytać też porady i wskazówki innych miłośników gór. Drugim ważnym krokiem, który powinniście wykonać jest zapisanie sobie w telefonie najważniejszych numerów alarmowych. Mamy nadzieję, że ich użycie nie będzie konieczne, jednak warto mieć je ze sobą. Kiedy jesteście już zaopatrzeni w wiedzę i numery telefonów, pora odpowiednio się ubrać. Wielka Czantoria nie jest wymagającą górą, co nie oznacza, że możemy wejść na nią w letnich sandałach i butach na obcasie. Ubieramy więc wygodne buty – mogą być trampki lub adidasy. Jeśli posiadacie buty trekkingowe – nie wahaj się ich użyć. Włóżcie na siebie też wygodne ubrania. Warto mieć też ze sobą ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Nawet jeśli rano w Ustroniu jest piękna i słoneczna pogoda, w drodze na szczyt pogoda ta może się bardzo zmienić – w górach jest to bardzo popularne zjawisko. Włóżcie też do plecaka zapasowe skarpetki. Kiedy jesteście już ubrani, przygotujcie jeszcze odpowiedni prowiant – weźcie coś do picia i do jedzenia, według własnych preferencji smakowych. Jeżeli posiadacie w domu mapę Beskidu Śląskiego, weźcie ją również ze sobą. Warto również wcześniej zarezerwować przytulne pokoje na odpoczynek. Ustroń posiada liczne noclegi, w których każdy z pewnością dobrze wypocznie po trudach wspinaczki. Zatem komu w drogę, temu czas!

Z Ustronia na Czantorię prowadzą trzy szlaki. Możemy więc wybrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał swoją długością i intensywnością. Pierwszy żółty szlak prowadzi z Ustronia Centrum przez Małą Czantorię. Jest on zdecydowanie najdłuższy – jego pokonanie zajmie nam około trzech godzin. Jest to jednak łatwa i niezwykle malownicza trasa. Drugi niebieski z Ustronia Centrum – jego pokonanie nie powinno zająć więcej niż 2,5 godziny. Trzeci to szlak z Ustronia Polany, oznaczony kolorem czerwonym. Jest najkrótszy, a jego pokonanie zajmuje około dwóch godzin. Wszystkie trzy trasy są raczej łatwe – nawet jeżeli nie jesteście przygotowani fizycznie, na pewno dacie radę! Warto zrobić dużo zdjęć, bo widoki często zapierają dech w piersiach – będzie to świetna pamiątka po powrocie do domu z podróży. Mamy nadzieję, że Wasza wędrówka na Wielką Czantorię będzie bardzo udana. Jeśli podobnie jak nam, spodobał Wam się Ustroń to warto zostać tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>