Zalety Zaniemyśla – przejazd kolejką wąskotorową

Do niewielkiej wielkopolskiej wsi o nazwie Zaniemyśl co roku, w sezonie urlopowym przyjeżdżają turyści, głównie z Poznania i jego okolic. Na gości czeka tu piękna piaszczysta plaża, jeziorko z wyspą hrabiego Edwarda, piękny kościół św. Wawrzyńca, oraz ciekawe szlaki piesze i rowerowe, które prowadzą wśród urokliwych jeziorek. Turyści, którzy nad jeziorem Raczyńskim mają wykupione noclegi (możliwość rezerwacji ➜w meteor-turystyka.pl), Zaniemyśl traktują jako miejsce rekreacji nad wodą, oraz jako punkt wypadowy do wycieczek po malowniczej okolicy. Do tutejszych atrakcji zaliczyć można także odcinek kolejki wąskotorowej, po którym latem jeździ pociąg, zatrzymujący się na stacjach usytuowanych w najciekawszych miejscach. Niegdyś kursowała pomiędzy Poznaniem a Środą Wielkopolską i Zaniemyślem, a oprócz ludzi przewożono nią także towary. Wskutek zaniku popytu na usługi transportowe, z czasem większość sieci kolejowej zanikła i pozostał tylko 14-kilometrowy odcinek trasy pomiędzy Środą Wielkopolską i Zaniemyślem. W lecie trasa zostaje otwarta, a kolejka napędzana parowozem kursuje pomiędzy tymi punktami przewożąc turystów, którzy mogą wysiadać w ciekawych miejscach na trasie, aby podziwiać zabytki, lub obserwować przez okno pociągu malowniczą okolicę pełną jezior i lasów.

Po wyjeździe ze Środy Wielkopolskiej przejeżdża się przez Słupię Wielką, czyli niedużą wioskę, w której znajduje się eklektyczny dworek otoczony parkiem krajobrazowym. Tutaj także funkcjonuje ośrodek, w którym prowadzi się badania nad odmianami roślin uprawnych. Następny punkt na trasie to Annopole, maleńka rolnicza wieś zamieszkana przez kilkudziesięciu mieszkańców. Potem trasa przecina Płaczki, czyli starą wioskę, w której znajduje się neobarokowy dworek oraz zabudowania folwarku. Śnieciska to zapewne najciekawsza miejscowość na trasie kolejki widokowej. Warto tu zobaczyć kościół św. Marcina o zrębowej konstrukcji, przyległą do niego dzwonnicę, pozostałości dworku, parku dworskiego oraz folwarku, w którym zachowały się budynki gorzelni i spichlerza. Po przejechaniu kolejnych paru kilometrów kolejka dociera do stacji w Zaniemyślu. Przejechanie całego odcinka zajmuje około 40 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>